Opublikowano

Plafony w łazience – zalety tego rodzaju oświetlenia

Plafony w łazience-zalety

Plafon to rodzaj lampy sufitowej o płaskim kształcie. Tego typu oprawa bardzo dobrze sprawdza się jako centralne źródło światła w różnych pomieszczeniach i jest dobrym zamiennikiem coraz już mniej popularnych żyrandoli. Proste lampy są dobrym wyborem przede wszystkim do niewielkich lub niskich wnętrz, którym nie chcemy „zabierać” przestrzeni. A jak się sprawdzają plafony w łazience?

Plafony w łazience

Plafony szczególnie dobrze prezentują się w nowoczesnych wnętrzach ze względu na swój minimalistyczny charakter. Jednak dobrze dobrana oprawa będzie pasować także do wnętrz urządzonych w bardziej klasycznym stylu. Czy plafon to dobra propozycja do łazienki? Oczywiście! Łazienka jest z reguły niewielkim pomieszczeniem, ale wymaga odpowiedniego podejścia do kwestii oświetlenia. Lampa centralna  powinna dawać mocne, ale nie bardzo ostre światło. Plafon zamontowany w środkowej części sufitu równomiernie oświetli całe pomieszczenie o małej powierzchni (oświetlenie sufitowe warto jednak uzupełnić o dodatkowe źródło światła w pobliżu lustra, na przykład kinkiet).

Co zyskujemy, wybierając plafon?

  • Plafon z matowym szkłem daje wystarczająco intensywne światło, a przy tym nie razi oczu. Płaskie oprawy sufitowe są wykonane z różnych materiałów – często mają elementy metalowe, drewniane lub z tworzywa sztucznego, chromowane lub w białym kolorze, które dobrze komponują się z łazienkową armaturą.
  • Jeśli zależy nam na minimalizmie, bez większego problemu znajdziemy model plafonu wykonany wyłącznie ze szkła lub innego przezroczystego tworzywa.
  • Najczęściej spotykane są plafony okrągłe lub kwadratowe, choć projektanci proponują również bardziej fantazyjne kształty opraw. Z drugiej strony, choć wydaje się, że o płaskiej, minimalistycznej lampie sufitowej nie można powiedzieć nic nowego, wśród wielu propozycji znajdziemy designerskie projekty, które nadadzą łazience niepowtarzalny styl i będą funkcjonalną dekoracją wnętrza.

Oryginalnym rodzajem plafonu jest listwa z kilkoma reflektorami, najczęściej z możliwością regulowania kąta padania światła. Dzięki temu rozwiązaniu sami możemy decydować, jakie części łazienki oświetlimy – reflektor skierujemy na przykład w kierunku prysznica lub lustra łazienkowego.

Jaki model wybrać?

Plafon (na przykład Azzardo) w łazience spełni swoją funkcję, jeśli dobierzemy model o parametrach dostosowanych do warunków. Łazienka jest pomieszczeniem o podwyższonym poziomie wilgotności, dlatego wybrana oprawa powinna mieć odpowiedni poziom zabezpieczenia przed wilgocią i być odporna na działanie wody oraz innych uszkodzeń – w warunkach wysokiej wilgotności może dojść do spięć elektrycznych. Plafon wybrany do łazienki powinien mieć specyfikację minimum IP44, choć większą pewność dadzą oprawy o wyższym IP, czyli współczynniku ochrony.

LUNO Chors -plafony w łazience