Opublikowano

Różnice między żarówką LED i zwykłą, tradycyjną

LED czyli Light Emitting Diode, a po polsku dioda świecąca – to obecnie coraz bardziej popularny rodzaj żarówki.

Czym różni żarówka LED się od żarówki tradycyjnej?

Praktycznie wszystkim. W pierwszej kolejności żarówka LED jest o wiele bardziej energooszczędna. W tradycyjnej żarówce zaledwie 5% energii elektrycznej zamieniane jest na światło. Z kolei w żarówce LED współczynnik ten wynieść może nawet 90%! Oznacza to, że oświetlenie LED jest niemal o dwadzieścia razy oszczędniejsze od zwykłej żarówki, co oczywiście przekłada się na rachunki, jakie płacimy za prąd.

Co z trwałością LED?

Żarówki LED są również o wiele trwalsze od tradycyjnych. Ich żywotność oblicza się nawet na 50 tysięcy godzin, co daje około pięciu lat nieprzerwanej pracy!
Z kolei zwykła żarówka działa przez ok. 1000 godzin, a w rzeczywistości krócej, jeśli jest włączana i wyłączana bardzo często (w oświetleniu LED ten problem nie występuje).

Kolejna zaletą żarówek LED jest ich odporność na wstrząsy, co oznacza, że można je montować w wielu miejscach, w których nie sprawdziłyby się żarówki tradycyjne.
Ponadto oświetlenie LED jest ekologiczne, żarówki wykonane w tej technologii nie nagrzewają się, a światło przez nie emitowane nie męczy wzroku
(nie ma w nim promieniowania UV oraz jeżeli zastosowane sa dobre komponenty nie występują drgania charakterystyczne dla żarówek tradycyjnych).
Efekt migotania żarówki to Flickering występuje on jeżeli wykorzystano słabej jakości 

Żarówki LED a barwy światła

Barwę światłą określają stopnie Kelwina.
Obecnie dostępne są już żarówki LED występujące w barwach światła 2200 Kelwina (K), 2700K ciepła , 3000K ciepła biała, 4000K biała, 6500K zimna.
To są różne rodzaje bieli. Są też żarówki LED WiFi, które dzięki aplikacji możemy sterować i wybrać dowolną barwę bieli.
Występują także żarówki, w których możemy wybrać konkreny kolor np czerwony, zielony czy niebieski itp. Takie żarówki nazywamy RGB.

 

Oddawanie Barw czyli CRI 

 

W dalszym ciągu to zwykłe żarówki najwierniej oddają kolory oświetlanych przedmiotów, ale dzięki intensywnemu rozwojowi technologii
z pewnością już niebawem i w tej materii żarówki LED prześcigną tradycyjne oświetlenie.
Najlepsze CRI to 100 
żarówki LED mają ten współczynnik oddawania barwa na poziomie powyżej 80, 90.
Niektóre firmy maja już lampy z CRI>95 i to jest bardzo wysoki

Doskonała
Na podstawie 46 opinii
Krystyna Nakielny
Krystyna Nakielny
2023-10-22
Super sprzedawca. W dzisiejszych czasach rzadko można spotkać osobę tak profesjonalną, życzliwą, kulturalną i chętną spełniać oczekiwania klienta. Jestem bardzo zadowolona że trafiłam do sklepu "Luminis" bo dzięki temu mam lampę z której jestem bardzo zadowolona. Jeszcze raz bardzo dziękuję!!!
Marcin Steczkiewicz
Marcin Steczkiewicz
2023-09-22
Wyjątkowo miła, kulturalna i fachowa obsługa w firmie Luminis. Pan Konrad pomógł nam w szerokim doborze rozwiązań włączników i gniazdek elektrycznych Efapel które już mamy zainstalowane. Aktualnie współpracujemy przy wyborze eleganckiego oświetlenia. Dobre ceny, elastyczność i merytoryczność. Polecam sam sklep oraz ciekawy kanał YouTube.
Łukasz Mytyl
Łukasz Mytyl
2023-09-05
Z Panem Konradem współpracuję od kilkunastu lat. Zawsze służy fachową poradą, trafionym doborem odpowiedniego rozwiązania w rozsądnej cenie. Nie przedłużając - zamawiasz, śpisz spokojnie oczekując na realizację zamówienia, montujesz i jesteś zadowolony. Pełen profesjonalizm, gorąco polecam 👍.
Marcin Górka
Marcin Górka
2023-01-11
Świetny sklep, ogromny wybór lamp na każdą kieszeń, trafione doradztwo, przyjemna atmosfera przy wszystkich etapach zakupu. Pan Konrad ma ogromną wiedzę i widać, że jest pasjonatem swojego zawodu. W Luminis kupiliśmy praktycznie wszystkie lampy do mieszkania. Polecam w 100%!
Monika Puchalska
Monika Puchalska
2023-01-05
Magiczne miejsce! Przepiękne lampy - customer service na wysokim poziomie 🥇🏆 świetny dobór oraz porady z oświetleniem- zależało mi na wyborze lampy do różnych pomieszczeń i się udało ;-) efekt końcowy wow! Profesjonalny System zamówień - życzę sobie aby każdy sklep miał taką obsługę jak tu.
Marta Basta Łysoń
Marta Basta Łysoń
2022-10-29
Polecam serdecznie - pełen profesjonalizm -ceny konkurencyjne - duży wybór i świetne doradztwo :)
Z.m M.z
Z.m M.z
2022-10-26
Szybka realizacja, genialna i rzetelna pomoc przy wyborze! Na pewno nieostatnie zakupy, naprawdę polecam!
Marcin Domagała
Marcin Domagała
2022-09-27
Szczerze polecam: doradztwo i duży wybór. Wartość dodana to obsługa, która doradziła najlepszą barwę oświetlenia do pracy w biurze.
Mariusz Sochacki
Mariusz Sochacki
2022-09-26
Widać po chwili rozmowy profesjonalizm i pasję że oświetlenie ma znaczenie. Można sporo się nauczyć, na co zwracać uwagę przy remoncie czy budowie. Polecam sklep i rozmowę z czystym sumieniem.