Tel. +48 12 341 73 09,   salon@luminis.pl   Lampy Kraków  Szynoprzewody Szkolenie
0

Brak produktów w koszyku

Suma: 0,00 zł

Różnice między żarówką LED i zwykłą

 

LED czyli Light Emitting Diode, a po polsku dioda świecąca – to obecnie coraz bardziej popularny rodzaj żarówki.

Czym różni żarówka LED się od żarówki tradycyjnej?

Praktycznie wszystkim. W pierwszej kolejności żarówka LED jest o wiele bardziej energooszczędna. W tradycyjnej żarówce zaledwie 5% energii elektrycznej zamieniane jest na światło. Z kolei w żarówce LED współczynnik ten wynieść może nawet 90%! Oznacza to, że oświetlenie LED jest niemal o dwadzieścia razy oszczędniejsze od zwykłej żarówki, co oczywiście przekłada się na rachunki, jakie płacimy za prąd.

 

żarówki Pjhilips i osram, lampy led kraków, luminis oświetlenie

 

Co z trwałością LED?

Żarówki LED są również o wiele trwalsze od tradycyjnych. Ich żywotność oblicza się nawet na 50 tysięcy godzin, co daje około pięciu lat nieprzerwanej pracy!
Z kolei zwykła żarówka działa przez ok. 1000 godzin, a w rzeczywistości krócej, jeśli jest włączana i wyłączana bardzo często (w oświetleniu LED ten problem nie występuje).

Kolejna zaletą żarówek LED jest ich odporność na wstrząsy, co oznacza, że można je montować w wielu miejscach, w których nie sprawdziłyby się żarówki tradycyjne.
Ponadto oświetlenie LED jest ekologiczne, żarówki wykonane w tej technologii nie nagrzewają się, a światło przez nie emitowane nie męczy wzroku
(nie ma w nim promieniowania UV oraz jeżeli zastosowane sa dobre komponenty nie występują drgania charakterystyczne dla żarówek tradycyjnych).
Efekt migotania żarówki to Flickering występuje on jeżeli wykorzystano słabej jakości 

Żarówki LED a Barwy światła

Barwę światłą określają stopnie Kelwina.
Obecnie dostępne są już żarówki LED występujące w barwach światła 2200 Kelwina (K), 2700K ciepła , 3000K ciepła biała, 4000K biała, 6500K zimna.
To są różne rodzaje bieli. Są też żarówki LED WiFi, które dzięki aplikacji możemy sterować i wybrać dowolną barwę bieli.
Występują także żarówki, w których możemy wybrać konkreny kolor np czerwony, zielony czy niebieski itp. Takie żarówki nazywamy RGB.

Oddawanie Barw czyli CRI 
W dalszym ciągu to zwykłe żarówki najwierniej oddają kolory oświetlanych przedmiotów, ale dzięki intensywnemu rozwojowi technologii
z pewnością już niebawem i w tej materii żarówki LED prześcigną tradycyjne oświetlenie.
Najlepsze CRI to 100 
żarówki LED mają ten współczynnik oddawania barwa na poziomie powyżej 80, 90.
Niektóre firmy maja już lampy z CRI>95 i to jest bardzo wysoki poziom.

Nasze produkty

  • Żarówki ledowe
  • Żarówki Edisona