Opublikowano

W jakich wnętrzach sprawdzą się lampy drewniane?

Drewno to jeden z najstarszych materiałów wykorzystywanych przez człowieka. Jest stosunkowo trwałe, a dobrze zabezpieczone potrafi przetrwać lata. Czy lampy drewniane mogą być elementem wystroju domu? W jakich wnętrzach sprawdzą się idealnie? Które modele można kupić w naszym sklepie z lampami Luminis w Krakowie

Dlaczego warto postawić na lampy drewniane? Odpowiadają pracownicy naszego sklepu z lampami w Krakowie

Drewno kojarzy się z solidnością, naturą i tradycją, a także wysoką jakością oraz elegancją. Trudno sobie wyobrazić dom lub mieszkanie, w którym nie znajdzie się choć jeden drewniany element – na przykład w postaci mebla, części wykończenia czy też dekoracji. Drewniane sprzęty ocieplają wnętrze i dają wiele możliwości aranżacyjnych. Wykonane z niego akcesoria (nawet lampy!) i meble można odnowić, pomalować lub w inny sposób zmienić ich wygląd. 

Drewno znakomicie odnajduje się w różnej stylistyce. Pasuje do wnętrz w tradycyjnym i klasycznym stylu, jest niezbędnym elementem pomieszczeń urządzonych w estetyce skandynawskiej i prowansalskiej oraz efektownym i eleganckim uzupełnieniem nowoczesnych aranżacji.

Drewno kojarzy się przede wszystkim z meblami, podłogą i innymi elementami wykończenia oraz ozdobnymi akcesoriami. Ciekawą propozycją jest wykonanie z tego materiału lampy! 

Dlaczego warto zwrócić uwagę na tego rodzaju oświetlenie? 

  • Drewniane lampy są wyraźnym nawiązaniem do coraz bardziej popularnego nurtu ekologicznego stylu życia. Jednym z jego przejawów jest właśnie zastępowanie tworzyw sztucznych materiałami o naturalnym charakterze, których produkcja jest mniej obciążająca dla przyrody.
  • Trwałość drewna, która przekłada się dłuższe użytkowanie takiej lampy, to kolejny argument przemawiający na korzyść omawianego rozwiązania. Drewniane elementy wyposażenia wpisują się w nurt eko architektury, w myśl której w modnym wnętrzu królują naturalne tworzywa – oprócz drewna mogą to być kamień lub bawełna. Nieodłącznym punktem jest zieleń (często w postaci roślin).
  • Warto jednak podkreślić, że drewniane lampy bardzo dobrze prezentują się we wnętrzach o industrialnym charakterze i w wystroju dobrze komponują się również na przykład z metalem, betonem i szkłem. Zrobiona z drewna lampa może stać się naszym połączeniem z naturą nawet w środku betonowej, miejskiej dżungli.

Do jakich wnętrz pasują lampy drewniane?

Lampy wykonane z drewna to bardzo uniwersalny wybór. Podobnie jak inne drewniane sprzęty, pasują do wielu typów wnętrz. 

  1. Klasyczne lampy z drewna będą tworzyły spójną całość w pomieszczeniach urządzonych tradycyjnie, w otoczeniu eleganckich mebli.
  2. Drewniane lampy powinny kojarzyć się nam także ze stylem skandynawskim, w którym drewno odgrywa bardzo ważną rolę. Zrobione z drewna lampy ocieplą klimat, ale będą też nawiązywały do skandynawskiej prostoty.
  3. Drewniane oprawy są naturalnym uzupełnieniem wnętrz, w których duże znaczenie ma naturalność, na przykład w aranżacjach w stylistyce rustykalnej lub prowansalskiej. Jednak drewniane elementy, w tym lampy, mają swoje miejsce również w nowoczesnych i minimalistycznych pomieszczeniach. W tym przypadku solidny, naturalny materiał warto połączyć ze śmiałym designem.
  4. Drewno ma różne odcienie oraz utworzone przez słoje wzory, co nadaje drewnianym lampom niepowtarzalny charakter. 

Jakie modele lamp drewnianych można kupić w siedzibie Luminis — sklepu z lampami z Krakowa?

Sufitowa lampa Sotto Luce ma drewniany klosz dostępny w kolorze wiśni, dębu lub orzecha. 

Z kolei wykonany w części z drewna może mieć kolor naturalnego dębowego drewna. Do kompletu dobierzemy do niej stylowy kinkiet, który jest dodatkowym źródłem światła i sprawdzi się na przykład jako nastrojowe i praktyczne oświetlenie przy łóżku.

Wartym wspomnienia wzorem wykorzystania drewna w konstrukcji lamp są lampy wiszące Azzardo – modele Norman, Albero i Laria, w których naturalne tworzywo łączy się z nowoczesną formą. Wiszące podłużne lampy Azzardo bardzo dobrze będą prezentować się na przykład nad drewnianym, jadalnym stołem. To ciekawe połączenie różnych stylów dla miłośników oryginalnego designu.

Drewno w oświetleniu możemy „zaprosić” również w inny sposób. Może ono stać się na przykład bazą do zawieszenia żarówek Edisona. Takie minimalistyczne, industrialne lampy często wiesza się pojedynczo, ale niezwykły efekt uzyskamy przy kilku żarówkach. W takim przypadku potrzebny jest element, który będzie bazą konstrukcji – drewniana belka lub deska wyjątkowo dobrze pasują do takiego zestawienia.

Zobacz, czy drewno sprawdza się w lampach designerskich: https://luminis.pl/lampy-designerskie.