Opublikowano

Co to właściwie jest współczynnik oddawania barw?

W kwestii tego jak postrzegamy kolory dużą wartość ma współczynnik oddawania barw, czyli jakość światła, które pada na obserwowane przez nas obiekty. Najlepszy współczynnik odwzorowania barw posiada światło słoneczne, które wysokiej jakości oświetlenie typu LED stara się imitować. Do określania wierności oddawania barw przez światło jest stosowany parametr CRI, mierzony w skali od 0 (najbardziej sztucznie wyglądające barwy lub brak możliwości ich odróżnienia) do 100 (promienie słońca).

Więcej wiedzy znajdziesz na naszym kanale

Współczynnik oddawania barw – czym się charakteryzuje?

Niezależnie od tego, czy jest to światło o barwie ciepłej czy zimnej, wysoki współczynnik oddawania barw zawsze będzie gwarantować jego lepszą jakość. Tylko w ten sposób możemy odbierać otoczenie w jego prawdziwych kolorach. W miejscach pracy, biurach i urzędach najlepiej jest zastosować oświetlenie, którego CRI wynosi przynajmniej 80. W otoczeniu gdzie naturalny wygląd barw jest szczególnie istotny, poleca się zamontowanie lamp charakteryzujących się współczynnikiem oddawania barwy o wartości 90 i więcej. Mowa tutaj o wystawach sklepowych, pracowniach plastycznych czy gabinetach stomatologicznych.

Ważnym kryterium, które decyduje o doborze współczynnika oddawania barw jest wewnętrzne lub zewnętrzne zastosowanie światła. W pomieszczeniach zamkniętych potrzebne nam są źródła światła na poziomie co najmniej 60 według skali CRI. Natomiast na zewnątrz wystarczającym do rozpoznawania barw jest oświetlenie, którego CRI wynosi jedynie 30, chociaż coraz częściej odchodzi się od tego rozróżnienia.

Lampy CHORS w różnych barwach światła

Szukasz lamp z dobrym światłem?
Chcesz dobrze rozplanować oświetlenie w swoim projekcie domu?
Zapraszam na konsultacje oświetleniowe online 😺

współczynnik oddawania barw

Jeżeli jesteś Architektem wnętrz to konieczne jest poznanie oświetlenia i jego parametrów.
Podczas projektowania wnętrz barwy światła i współczynnik oddawania barw powinny być dobrze dobrane.

Dlatego stworzyliśmy 🚀 Akademie Oświetlenia, w której znajdziesz informacje o szkoleniach, webinarach i kursach z oświetlenia wnętrz. Uczestnikom Akademii rozsyłamy darmowe informacje: wiedze, nowości oświetleniowe, bieżące szkolenia, wydarzenia targowe i wiele więcej.

Gorąco zapraszamy 😊