Opublikowano

Jaki wpływ na zdrowie człowieka ma oświetlenie LED?

Osoby planujące remont czy aranżację wnętrza często zastanawiają się nad wykorzystaniem oświetlenie LED, które jest energooszczędne, odporne na różne uszkodzenia oraz estetyczne. Ostatnio było jednak głośno na temat wpływu świateł typu LED na zdrowie człowieka.

Sprawdźmy zatem, jakie skutki dla zdrowia może mieć światło LED.
Barwa, a także natężenie światła, mogą wpłynąć na samopoczucie, koncentrację czy wzrok człowieka. Mają one wpływ również na jego stan psychiczny. Rzecz ta dotyczy przede wszystkim światła sztucznego, a więc nie tylko oświetlenia LED.

Kiedy światło LED jest szkodliwe?
Zgodnie z badaniami francuskiej agencji ANSES długotrwałe oddziaływanie LEDów może mieć niekorzystny wpływ na wzrok dzieci czy osób z afakią (brakiem soczewki). Naukowcy poczynili obserwacje na modelach eksperymentalnych. Jest to zatem wstępna hipoteza, która nie została poparta dowodami.

Oświetlenie LED niskiej jakości – zagrożenia dla zdrowia
W przypadku niskobudżetowych, nieoznakowanych LEDów można mieć do czynienia z tzw. efektem migotania. Ten zaś niekiedy staje się przyczyną pieczenia oczu, problemów z koncentracją czy bólów głowy. Podobnie dzieje się z niektórymi diodami, których światło jest tak mocne, że daje tzw. efekt oślepienia. Należy jednak zaznaczyć, że uznani producenci tego typu oświetlenia starają się zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom. Produkt zgodny z obowiązującymi wymogami powinien posiadać oznaczenie „CE”. Stąd też kupując oświetlenie nieznanej marki należy brać pod uwagę fakt, że może mieć ono niekorzystny wpływ na wzrok. Warto więc dołożyć i – tym samym – zainwestować w swoje zdrowie.