Opublikowano

Jak efektownie oświetlić podjazd do garażu?

Dobrze dobrane oświetlenie podjazdu do garażu zapewnia wygodę i bezpieczeństwo przez cały rok. Podczas późnych powrotów do domu, szczególnie podczas jesiennych i zimowych miesięcy, gdy na zewnątrz szybko robi się ciemno, dobrze oświetlony podjazd ułatwi wjazd do garażu, bez obaw o uszkodzenie pojazdu czy elewacji budynku.

Jak oświetlić podjazd do garażu?

Lampy oświetlające podjazd do garażu powinny spełniać kilka podstawowych warunków:

  • muszą być na tyle mocne, aby było je widać, ale ich światło nie może oślepiać;
  • lampy na podjeździe potrzebują dobrze przemyślanego źródła zasilania;
  • trzeba też zwrócić uwagę na ich odporność na trudne warunki atmosferyczne, takie jak mróz czy deszcz, ale także na inne czynniki (lampy mogą być narażone na uszkodzenia, na przykład przez odskakujący spod kół samochodu kamyk).

Uwzględniając te wszystkie cechy, warto pamiętać, że podjazd do garażu często znajduje się w dobrze widocznej, w wielu przypadkach reprezentacyjnej części ogrodu. Lampy na podjeździe powinny wpisywać się w otoczenie, pasować do pozostałych elementów ogrodu oraz dobrze wyglądać na tle budynku.

Lampy przy podjeździe – źródło zasilania

Podstawowy problem dotyczący oświetlenia podjazdu wiąże się ze sposobem zasilania. Lampy mogą być zasilane prądem, o ile istnieje możliwości poprowadzenia instalacji. Energooszczędnym i ekologicznym rozwiązaniem są natomiast lampy solarne, kumulujące promienie słoneczne. Nie świecą one jednak tak jasno, jak robią to modele elektryczne.

Jak rozmieścić lampy przy podjeździe do garażu?

Najlepszy efekt estetyczny i praktyczny otrzymamy, kiedy źródła światła zamontujemy przy wjeździe na posesję, wzdłuż drogi do garażu oraz przy drzwiach wjazdowych. Lampy instalowane w różnych punktach ogrodu, nawet kiedy nie są umieszczone gęsto, powinny pasować do siebie stylistycznie. Dobrze sprawdzają się lampy z jednej serii, zrobione z takich samych materiałów, utrzymane w tej samej kolorystyce. Dokupowanie opraw różnego typu daje wrażenie chaosu i nie wyglądają elegancko.

Skutecznym sposobem na oświetlenie są lampy stojące, umieszczone w równych odległościach wzdłuż podjazdu. Dostępne są modele o różnej wysokości, więc przed zakupem należy sprawdzić, czy nie będą oślepiały kierowcy. Innym typem oświetlenia zewnętrznego są lampy najazdowe, które są wmontowane bezpośrednio w podłoże. Instalację tego typu opraw trzeba zaplanować już na etapie projektu, jeszcze przed nałożeniem nawierzchni. Lampy ścienne także mają zastosowanie w przypadku podjazdu do garażu, szczególnie, gdy biegnie on wzdłuż ściany budynku. Oprawy ścienne rozjaśnią podjazd oraz doskonale podkreślą też elewację i jej elementy. Ciekawy efekt uzyskamy, gdy lampy zostaną umieszczone w ścianie – dobrze dobrane do koloru i rodzaju elewacji, stworzą piękną całość.

Po ciekawe lampy w Krakowie zapraszamy do naszego sklepu przy ul. Zakopiańskiej. Spośród wielu modeli znaleźć można również i te do oświetlenia podjazdu.