Opublikowano

Jakie oświetlenie sprawdzi się w salonie kosmetycznym?

Oświetlenie w salonie kosmetycznym to temat na czasie z uwagi na dużą ilość powstających lokali z tą usługą. Salony kosmetyczne stają się coraz bardziej popularne. To idealne miejsce, aby nie tylko zadbać o urodę, ale też odpocząć. Choć to miejsca szczególnie lubiane przez panie,  coraz częściej zaglądają do nich również mężczyźni. Wszelkie zabiegi kosmetyczne wymagają odpowiedniego zaplecza. Znaczenie ma wiedza i doświadczenie specjalistów oraz sprzęt,  preparaty, z których korzystają oraz oświetlenie.

Oświetlenie w salonie kosmetycznym — czy warto postawić na lampy designerskie?

Klimat w salonie kosmetycznym powinien sprzyjać relaksowi i odprężeniu, ale klient musi mieć również poczucie, że znalazł się w miejscu prowadzonym przez profesjonalistów. Osoby odwiedzające salony kosmetyczne zwracają uwagę na wygląd wnętrza, a ten może być nowoczesny, minimalistyczny lub przytulny – nie ma najlepszego rozwiązania, ponieważ nie ma jednego typu klientów bywających w takich miejscach.

 Oświetlenie salonu kosmetycznego to kwestia, która ma znaczenie estetyczne i praktyczne. Światło buduje atmosferę miejsca i jest niezbędne do profesjonalnego przeprowadzania zabiegów, a więc wpływa na zadowolenie klientów oraz komfort pracy osób zatrudnionych w salonie kosmetycznym. 

Co ważne, światło w salonie powinno być zróżnicowane. W recepcji czy w miejscu, gdzie klient oczekuje na usługę, można zdecydować się na oświetlenie o bardziej “przytulnym” charakterze. Na stanowiskach, na których wykonywane są usługi kosmetyczne, lepiej sprawdzi się światło jasne i bardziej intensywne, jednak wciąż neutralne, aby nie męczyć wzroku pracowników, którzy w takich warunkach przebywają po kilka godzin dziennie.

Jakie oświetlenie zainstalować w salonie kosmetycznym?

Na początek warto zapoznać się z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy, które powinny obowiązywać w salonie kosmetycznym. Zgodnie z zasadami do takiego miejsca pracy powinno dopływać światło sztuczne i naturalne. Wymagania BHP jasno opisują, jaki powinien być stosunek wielkości okien do powierzchni podłogi oraz określają natężenie światła sztucznego. Duża ilość światła naturalnego na pewno sprawia, że przebywanie w salonie kosmetycznym jest przyjemniejsze.


Podczas aranżacji salonu kosmetycznego należy zadbać, aby specjaliści, którzy w nim pracują, mieli zapewniony odpowiedni komfort pracy. Oznacza to, że ich stanowiska  powinny być właściwie oświetlone. Zabiegi kosmetyczne, na przykład manicure czy oczyszczanie twarzy, wymagają silnego światła. Lampa kosmetyczna podnosi wygodę pracy i pozwala specjaliście podejść do klienta w sposób profesjonalny. Ciekawym rozwiązaniem, które może sprawdzić się w salonie kosmetycznym, jest lampa o właściwościach powiększających.

Oświetlenie gabinetu kosmetycznego jako element jego wystroju

Profesjonalne i nowoczesne narzędzia są ważne, ale bardzo często klienci oczekują od salonu kosmetycznego zarówno profesjonalizmu, jak i przyjemnej atmosfery. Dla wielu wizyta w salonie to okazja do relaksu i oderwania się od codziennych obowiązków – czas wyjątkowy. Oświetlenie trzeba traktować więc również jako element wystroju. W salonie kosmetycznym, przede wszystkim w miejscu, gdzie klienci czekają na zabieg, dobrym wyborem są źródła światła rozproszonego, o ciepłej barwie, które przypomina naturalne światło. Jednym z pomysłów mogą być lampy LED-owe, które dostępne są w różnych barwach i formach. Jako oświetlenie całego salonu, szczególnie lokalu o dużej powierzchni, warto pomyśleć o panelach sufitowych LED. Ich światło jest zbliżone do naturalnego, dlatego nie jest bardzo męczące dla oczu. Co ważne, oświetlenie LED jest energooszczędne, a co za tym idzie, bardziej ekonomiczne i ekologiczne. 

Elementem aranżacji, który doda przestrzeni wyjątkowego charakteru, może być na przykład ozdobny, dekoracyjny, bogaty lub minimalistyczny żyrandol, który wprowadzi do wnętrza salonu kosmetycznego odrobinę luksusu.

Na jakie modele lamp warto się zdecydować?

Niezwykłe wrażenie na klientach na pewno zrobią lampy w stylu glamour. Lampa Azzardo Box subtelnie łączy minimalistyczną formę z klasyczną elegancją. Jeszcze większy efekt wywoła model Rego, w której błyszczące bogato elementy tworzą oryginalną kompozycję ze szklanym kloszem, który odbija i wzmacnia światło. Podobny zamysł znajdziemy w modelu Eglo Vitoria, jednak tutaj pełne blasku kryształki zostały umieszczone na nowoczesnej, metalowej szynie. Do salonu kosmetycznego świetnie pasują również lampy Eos, zrobione z gęsich piór – dostępne są abażury w kolorze prostej bieli, romantycznego różu, ale także wyrazistego bordo. Współczesny design mogą reprezentować lampy Orlicki. Z kolei loftowy klimat podkreślą na przykład lampa Umage Cornet z pięknymi złotymi elementami lub LoftLight Konko – ten model występuje w kilku lekkich kolorach, które szczególnie dobrze zaznaczą kobiecy klimat salonu kosmetycznego. Nawet projektując strefę do relaksu i wyciszenia, pamiętajmy, że są osoby, które czas oczekiwania lubią wykorzystać na czytanie – trzeba zadbać także o ich komfort. Przydatne będą na przykład lampa stojąca lub kinkiet.

Potrzebujesz porady, pomocy technicznej, opracowania projektu oświetleniowego swojego salonu piękna? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo, a przekonasz się, że przekroczymy Twoje oczekiwania. A może projektujesz i potrzebujesz szkolenia w tym zakresie? Wtedy zapraszamy do Akademii Oświetlenia