Opublikowano

Lampa podłogowa – idealne oświetlenie do czytania

Czytanie książek to rozrywka, której nie zastąpią telewizor lub komputer. Lektura pomaga się wyciszyć, zrelaksować, a przy tym pobudza wyobraźnię i głowę do pracy. Każdy czytelnik ma swoje miejsce, w którym najbardziej lubi pochłaniać książki. Domowy kącik czytelniczy powinien zapewnić wygodę i spokój, aby nic nie zakłócało przyjemności z lektury. Fotel, kanapa, łóżko, hamak lub parapet pełen miękkich poduszek – sposobów na czytanie jest wiele.

Miejsce do czytania z dobrym światłem

Znalezienie idealnego miejsca to początek. Koniecznie trzeba zadbać też o odpowiednie oświetlenie. Warto wykorzystać naturalne światło, ale nie zawsze jest to możliwe, tym bardziej, że wiele osób lubi poczytać po zmroku, przed snem. Światło do czytania powinno być na tyle jasne, żeby czytelnik bez przeszkód widział nawet małe litery, ale trzeba też zwrócić uwagę, aby nie drażniło wzroku. Optymalna jest moc żarówki na poziomie 400 do 450 lumenów. Barwa światła do czytania powinna być uzależniona od zwyczajów czytelniczych. Skupieniu podczas nauki i pracy sprzyja zimna barwa oświetlenia. W trakcie relaksującej lektury, na przykład przed snem, lepiej wybrać światło o barwie ciepłej lub neutralnej, które ma przytulny, odprężający charakter. Optymalna odległość między źródłem światła, a książką wynosi około 40 centymetrów.

Rozmieszczenie

Dobierając światło towarzyszące czytaniu, trzeba pomyśleć też o jego odpowiednim rozmieszczeniu. Główna lampa, z reguły usytuowana w centralnym punkcie wnętrza, nie zawsze jest w stanie zapewnić właściwe, wygodne i zdrowe dla oczu światło. Warto wybrać dodatkowe źródło. Dobrą decyzją jest lampa stojąca. Lampy stojące nie są tak powszechne jak lampy wiszące czy biurkowe, jednak mają wiele zalet. Są mobilne – to znaczy, że możemy ustawić je w dowolnym miejscu pokoju lub mieszkania – jedynym ograniczeniem jest dostęp do gniazdka elektrycznego, co w większości przypadków nie stanowi problemu. Jeśli mamy ograniczoną ilość przestrzeni lub wyeliminujemy zbyt dużą liczbę sprzętów w domu, lampa stojąca będzie doskonałym wyborem. W jednej chwili może oświetlić kącik czytelniczy, w kolejnym momencie zmieni się w lampę do pracy, a wieczorem – w lampkę nocną. Najlepiej sprawdzają się lampy z możliwością regulacji wysokości i nachylenia, co zwiększa ich uniwersalność.

Lampa stojąca lub inaczej lampa podłogowa jest praktyczna, a przy okazji może być atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza. Stojące modele często mają nowoczesny charakter, ale miłośnicy klasycznych rozwiązań znajdą oprawy w tradycyjnym stylu. Stojąca lampa zwiększy komfort podczas czytania i pomoże wyróżnić miejsce przeznaczone do lektury.

Jeżeli interesuje Cię temat oświetlenia wnętrz i chcesz się dowiedzieć więcej o dobieraniu projektowaniu oświetlenia, to zapraszam na naszą stronę Akademii Oświetlenia
https://akademiaoswietlenia.pl/