Opublikowano

Lampy do pomieszczenia gospodarczego – trwałe i funkcjonalne rozwiązania

Pomieszczenie gospodarcze to, zwłaszcza w przypadku domów lub większych mieszkań, nieoceniony kawałek powierzchni. Piwnica, pralnia, spiżarnia, kotłownia, warsztat, garaż oraz różnego rodzaju schowki to miejsca  ułatwiające przechowywanie przedmiotów, którymi niekoniecznie chcemy się chwalić. Pomagają też w dyskretnym wykonywaniu domowych obowiązków. Aby pomieszczenia gospodarcze dobrze pełniły swoją rolę, powinny być odpowiednio zaprojektowane i wyposażone. Ważnym elementem jest również oświetlenie.

Oświetlenia w pomieszczeniach gospodarczych

Oświetlenie w pomieszczeniu gospodarczym powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Dobrym wyborem będą oprawy wykonane z trwałych materiałów, na przykład z metalu, aluminium albo wytrzymałych tworzy sztucznych. Najbardziej praktyczne są lampy, które nie zajmują wiele miejsca i nie zabierają przestrzeni – sprawdzą się kinkiety oraz lampy sufitowe o płaskiej konstrukcji. Zadaniem lampy w pomieszczeniu gospodarczym jest przede wszystkim dostarczanie optymalnej ilości światła, dlatego lepiej zrezygnować z ozdobnych abażurów i opraw. We wnętrzach, w których wykonujemy precyzyjne prace, wsparciem mogą okazać się lampy z opcją regulacji, wyposażone w ramię, które, w razie potrzeby można rozłożyć.

Oświetlenie do pomieszczenia gospodarczego – na co zwrócić uwagę?

Dobierając oprawy do pomieszczeń gospodarczych, zwróćmy uwagę na szczelność oraz odporność na warunki, w których zestaw ma działać tzw. IP– trzeba upewnić się, czy lampa może być zamontowana w pralni lub kotłowni. Tak zwane lampy techniczne są lepiej przystosowane do używania w bardziej wymagających warunkach. Ich najważniejszą cechą jest funkcjonalność – techniczne lampy wbudowane w sufit, kinkiety, halogeny, panele LED czy oświetlenie zainstalowane w szynoprzewodzie (czyli długich listwach z lampami, które można przesuwać) to “konstrukcje”  projektowane do wnętrz o gospodarczym charakterze. W parze z funkcjonalnością jak najbardziej idzie także wygląd – nowoczesne projekty lamp technicznych często wyróżniają się designem, dzięki któremu z pomieszczeń gospodarczych trafiają do aranżacji w stylu loftowym lub industrialnym.

Kilka słów o oszczędnościach – lampy LED i czujniki ruchu

W pomieszczeniach gospodarczych dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie lamp LED – są energooszczędne, a przy tym skutecznie oświetlają. Warto też rozważyć instalację lamp z czujnikiem ruchu – podczas korzystania z pomieszczeń gospodarczych często mamy zajęte ręce, więc funkcja samoczynnego włączenia światła będzie szczególnie przydatna.