Opublikowano

Oświetlenie biurowe – lampy wiszące czy kinkiety?

Biuro to miejsce pracy o wyjątkowej specyfice. Wyposażenie biura powinno zostać odpowiednio przystosowane do potrzeb pracowników. Należy zadbać o wygodę i ergonomię pracy oraz stworzyć warunki, które sprzyjają skupieniu i pracy umysłowej. Na komfort pracy w biurze wpływają między innymi: prawidłowe rozplanowanie przestrzeni, dobór odpowiednich mebli, przede wszystkim biurek, krzeseł i sprzętów do przechowywania, a także zapewnienie pracownikom dobrej jakości sprzętu. Na sprawną pracę w mają wpływ również temperatura, atmosfera panująca w tym miejscu oraz oświetlenie biurowe.

oświetlenie biurowe lampy kraków

Oświetlenie biurowe i jego znaczenie

Ważnym elementem wyposażenia przestrzeni biurowej jest oświetlenie. Planując rozmieszczenie źródeł światła w biurze, należy uwzględnić kilka czynników. Jednym z nich jest aspekt ekonomiczny – warto stworzyć warunki, które pozwalają na jak najlepsze wykorzystanie naturalnego światła. To sposób, aby oszczędzić energię, ma to jednak również pozytywny wpływ na zdrowie pracowników. Oświetlenie biurowe nie może być zbyt intensywne, aby nie męczyć wzroku, ale z drugiej strony trzeba zadbać, aby nie było zbyt „słabe” i nie narażało pracowników na zwiększony wysiłek w trakcie pracy. Takie sytuacje w znaczący sposób mogą obniżyć efektywność osób pracujących w biurze. Źle dobrane oświetlenie przyczynia się do szybszego zmęczenia, spadku koncentracji, a w dłuższej perspektywie prowadzi do problemów ze wzrokiem.

Jakie lampy wybrać?

W dobrze przemyślanym projekcie przestrzeni biurowej powinny znaleźć się oprawy, które umożliwią spełnienie założeń tak istotnych podczas pracy w biurze. Czy dobrym wyborem są popularne lampy wiszące czy może lepiej zdecydować się na kinkiety? Lampa wisząca doskonale sprawdza się jako główne źródło światła w pomieszczeniu. Z pewnością warto umieścić co najmniej jedną lampę tego rodzaju w biurze – w większych wnętrzach do skutecznego oświetlenia potrzebna będzie większa liczba lamp. Trzeba zwrócić uwagę, aby wybrane oprawy nie były zbyt długie. Dobrym wyborem będą lampy o prostej konstrukcji, która jest łatwa do utrzymania w czystości i nie rozprasza uwagi. Jeśli w biurze chcemy wydzielić więcej stref lub pomieszczenie ma nieregularny kształt, zastosowanie mogą znaleźć kinkiety. Oprawy naścienne to dobry sposób na doświetlenie, na przykład biurka, bez zmniejszania przestrzeni roboczej – kinkiet jest alternatywą dla lampy biurkowej. Kinkiety polecane do biur mogą być wyposażone w regulację kąta światła, dzięki czemu podnoszą komfort pracy. Lampa wisząca czy kinkiet? Bardzo dobry efekt da połączenie obydwu typów opraw w przestrzeni biurowej.