Opublikowano

Jak oświetlić schody, by było bezpiecznie?

Jak oświetlić schody dla komfortu

W trakcie projektowania oświetlenia schodów należy mieć na uwadze kilka kwestii. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że światło powinno w odpowiedni sposób padać na stopnie. Nie może ono nas oślepiać podczas wchodzenia i schodzenia, musimy natomiast dobrze widzieć schody. Jak zatem dobrze oświetlić schody?

Najlepiej sprawdza się mocne i rozproszone światło. Polecamy zwłaszcza wybór kinkietów naściennych kierujących światło do góry lub na stopnie. Niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem są tzw. przełączniki schodowe. Umieszcza się je przy wejściu na schody oraz na piętrze (bądź na kolejnych piętrach). Dzięki nim możemy włączać albo wyłączać lampy wtedy, kiedy znajdujemy się zarówno na dole, jak i na górze. Na schodach, które połączone są z jednym z jadalnią czy salonem, światło nie powinno być silniejsze niż w danym pomieszczeniu. Lampy montujemy tak, aby znajdowały się powyżej naszego wzroku, kiedy poruszamy się po schodach.

Coraz częściej spotykamy się z tzw. oczkami, czyli oprawami świetlnymi umieszczanymi tuż nad stopniami. Przy czym pamiętajmy o tym, że ich światło powinno padać w dół. Dzięki temu wyżej położone oczka nie będą nas oślepiać.

W sklepie Luminis znajdą Państwo wiele rodzajów lamp, które znakomicie oświetlają schody. Polecamy niezwykle solidne kinkiety 0061 FontanaArte oraz ESTILUZ A-1087. Wspaniałym wyborem będą także takie designerskie lampy, jak A-1090 ESTILUZ czy ARTEMIDE EURIALO.

Kinkiet EURIALO od Artemide