Opublikowano

Oświetlenie pokoju dziecka – by noc nie była już straszna

Dziecinny pokój to sypialnia, pokój do zabawy i nauki oraz kącik do przechowywania rzeczy. Ale to nie wszystko! Pokój dziecka może zamienić się w zamek, jaskinię, dżunglę, tor wyścigowy oraz inne niezwykłe miejsca, w których mały człowiek przeżywa swoje przygody. Po wszystkim jednak, gdy zapadnie zmrok, pokój dziecka zmienia się bezpieczną przystań do odpoczynku, snu i nabierania sił do kolejnych niezwykłych historii. Dlatego tak ważne staje się oświetlenie pokoju dziecka.

Oświetlenie pokoju dziecka powinno być dostosowane do potrzeb najmłodszych

Najważniejszym źródłem światła jest oświetlenie główne – z reguły jest to lampa zawieszona w centralnej części pokoju. Lampa główna doskonale oświetli przestrzeń do zabawy. Wybierając oprawę, zwróćmy uwagę, aby nie wisiała ona zbyt nisko. Światło w pokoju dziecinnym nie powinno być zbyt intensywne i ostre, dlatego warto postawić na cieplejsze barwy i jasne abażury, które ocieplą klimat w pokoju i stworzą przyjemną atmosferę. W pokoju ruchliwego dziecka nie sprawdzą się raczej lampy podłogowe, które mogą zostać przewrócone podczas zabawy. O wiele lepszym wyborem, jako światło uzupełniające, będą kinkiety, czyli zawieszone na ścianach lampki. Tego typu oprawy nie zajmują wiele miejsca i pozwalają łatwo oświetlić całe wnętrze.

oświetlenie pokoju dziecka

Ważny jest dobór odpowiedniego światła przeznaczonego do pracy i nauki

Lampka biurkowa powinna sprzyjać skupieniu i nie męczyć wzroku. Lampka dla ucznia praworęcznego powinna stanąć po lewej stronie biurka. Jaka barwa światła? Skupienie przy pracach szkolnych ułatwi białe światło ( 4000K ). Bardzo funkcjonalne są lampy z możliwością regulacji kierunku światła.

Niech sny będą spokojne

Wiele dzieci źle się czuje w ciemności. Strach przed nocą pomoże oswoić lampka nocna, stojąca przy łóżeczku. Jej światło powinno być delikatne, miękkie, ułatwiające zasypianie, przyjazne dla delikatnych dziecięcych oczu. Dla swoich maluchów chcemy jak najlepiej – dlatego szukajmy modeli, które są zrobione z przyjaznych dla dziecka materiałów. Lampka nocna w dziecinnym pokoju powinna być wyposażona w delikatny, lekki abażur, istotna jest też łatwość obsługi. Co zrobić, aby lampka nocna nie świeciła się przez całą noc? Istnieją sposoby, aby przegonić nocne strachy z dziecinnego pokoju! Nad łóżkiem można zawiesić tak zwane cotton balls, czyli łańcuch z kilku kolorowych, dających subtelne światło kul. Inny pomysł to lampki zawieszone na ścianie, które można włączyć i wyłączyć jednym dotknięciem palca lub wetknięte bezpośrednio w gniazdko elektryczne, ewentualnie ustawione na półce. Małe, kolorowe reflektorki wprawią malucha w dobry humor i nie będą utrudniały zasypiania – wprost przeciwnie, stworzą nastrój, który sprzyja odprężeniu po całym dniu zabawy.