Opublikowano

Oświetlenie w stylu industrialnym- czyli jakich lamp szukać?

oświetlenie w stylu industrialnym

Styl industrialny we wnętrzu to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią minimalizm i oryginalność. Stylistyka, która nawiązuje do wystroju między innymi hal przemysłowych, daje wiele możliwości! Takie wnętrze może być surowe i minimalistycznie, ale potrafi być także ciepłe i przytulne. Wszystko zależy od tego, na jakie kolory, materiały i dodatki postawimy. Styl industrialny ma kilka założeń, o których trzeba pamiętać, zanim zajmiemy się aranżacją. Zatem jakie oświetlenie w stylu industrialnym wybrać?

Najważniejsze założenia stylu industrialnego

W stylu industrialnym najważniejsza jest przestrzeń, która powinna mieć jak najmniej podziałów. Ściany znajdują się tylko tam, gdzie to konieczne, na przykład oddzielając łazienkę. Najbardziej polecane kolory to szarość i biele, które pozwalają stworzyć wizualne wrażenie większej przestrzeni. Neutralne barwy można uzupełnić czerwienią cegły i miedzi oraz turkusem, które nawiązują do śniedzi i platyny. Industrialne wnętrze może, a nawet powinno wyglądać na odrobinę niewykończone. Niczym dziwnym są więc „gołe” ściany oraz widoczne kable i elementy instalacji. Industrializm pomieszczenia podkreślą także duże, wyglądające na trochę zużyte meble, jednakże liczbę pozostałych dodatków należy ograniczyć. Ciekawie będą prezentować się stare tablice i używane sprzęty mające swoją historię.

Oświetlenie w stylu industrialnym i wnętrza

Ważnym elementem stylu industrialnego jest oświetlenie, również naturalne, które pochodzi z dużych, niezasłoniętych okien. Industrialna aranżacja oznacza rezygnację z takich ozdób, jak firanki i zasłony. Wystrój okna mogą uzupełniać nowoczesne rolety.

Duże znaczenie ma też oświetlenie sztuczne. Dobrze dobrane lampy tworzą i podkreślają atmosferę industrialnego loftu. Bardzo dobrze prezentują się w nim duże lampy. W tym przypadku powinny być to solidnie wykonane oprawy, kojarzące się z fabryką. Dobrze sprawdzą się trwałe lampy zrobione z metalu lub aluminium, w metalicznym kolorze lub czarnej barwy. W charakter nowoczesnego, industrialnego wnętrza doskonale wpiszą się również sprzęty o prostej, funkcjonalnej konstrukcji, ale w żywych kolorach. Najważniejsze, aby postawić na minimalizm i wygodę.

W industrialnej aranżacji możemy umieścić lampy wiszące, a także stojące oraz kinkiety. Nie musimy przy tym starać się o ukrycie kabli – w takim wnętrzu nawet wskazane jest, aby okablowanie było widoczne. Przykładem takiego rozwiązania, które wygląda bardzo stylowo, są nowoczesne lampy w formie kabla i żarówki, pozbawione abażuru. Takie minimalistyczne modele świetnie wpisują się w klimat industrialnego wnętrza. Tego rodzaju lampy często wyposażone są w ozdobne, oryginalne żarówki lub metalowe osłony.