Opublikowano

Czy mogę zaoszczędzić na oświetleniu LED?

zaoszczędzić na oświetleniu LED

Często klienci zastanawiają się, czy na oświetleniu LED będą mogli zaoszczędzić. Sprawdź, czy zaoszczędzisz stosując technologię LED.

Podczas planowania i aranżacji przestrzeni użytkowej warto zastanowić się nad możliwościami długofalowego zaoszczędzenia. Na to pozwala właśnie technologia LED.

„Żarówka LED” – korzystna inwestycja

Najbardziej odczuwalne oszczędności pojawią się wówczas, gdy przerzucimy się z halogenów lub wycofywanych żarówek tradycyjnych. Przy zmianie z „żarówek” energooszczędnych różnica nie jest aż tak wyraźna, niemniej LEDy są zdrowsze niż kompaktowe świetlówki, w których niemieccy naukowcy dopatrzyli się związków rtęci. Pamiętajmy przy tym, że im więcej żarówek posiadamy, tym większe będą oszczędności przy zamianie.

Kiedy decydując się na LED odczujemy oszczędności?

Producenci oświetlenia LED deklarują, że średnia wytrzymałość diody wynosi średnio 50 tysięcy godzin, co jest odpowiednikiem 6 lat ciągłego świecenia. Świetlówki kompaktowe świecą 10 tysięcy godzin (choć ich częste włączanie i wyłączanie skraca ten czas), zaś halogeny – 1 200 godzin. Jeśli weźmie się pod uwagę LED o mocy 3W, świetlówkę energooszczędną o mocy 9 W i halogen o mocy 35 W (wszystkie 230 VAC), wówczas przez 50 tysięcy godzin LED zużyje 150 kWh, kompakt – 450 kWh, a żarówka halogenowa – 1750 kWh. Choć zamiennik LED jest droższy od swoich konkurentów, może on świecić przez ten cały czas, w którym trzeba będzie zakupić pięć świetlówek energooszczędnych i aż 42 halogeny. W przypadku dwóch ostatnich rosną więc koszty wymieniania źródeł światła, a także zużycia energii elektrycznej. Przy halogenach wydamy łącznie 1928,50 zł, przy energooszczędnych zamiennikach – 322,50 zł, a przy LEDach – 127,50 zł.

Sprawdź nasze oświetlenie ledowe i przekonaj się sam ile faktycznie zaoszczędzisz.