Opublikowano

Jakie są właściwości technologii LED, co ją wyróżnia?

Co stanowi o wyjątkowości technologii LED? Poniżej przedstawimy właściwości technologii LED. Przede wszystkim należy podkreślić fakt, że oprawy, które ją wykorzystują, charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością i efektywnością. LED-y cenimy z tego względu, że stanowią najbardziej energooszczędny rodzaj oświetlenia. Poza tym występują w wielu kolorach – oznacza to, że wyróżniają się także pod względem estetycznym.

Lampy LED mogą być właściwie dowolnej wielkości, dlatego łatwo je dopasować do różnych miejsc. Co ważne, są całkowicie bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Z całą pewnością można powiedzieć, że jest to technologia przyszłości, która – dzięki swoim licznym zaletom, opisanym poniżej – wypiera inne rodzaje źródeł światła.

Trwałość i efektywność

Diody LED są niezwykle trwałe. Ich czas pracy wynosi przeciętnie nawet 50 000 godzin (na ogół służą nam przynajmniej przez pięć lat). Tradycyjne żarówki gasną nawet 25 razy szybciej. Co więcej, oświetlenie typu LED nie przestaje działać nagle, tylko stopniowo. Dzięki temu możemy znacznie wcześniej przygotować się na moment ich koniecznej wymiany.

Do zalet opraw LED-owych należy także bardzo duża efektywność. Do wytworzenia światła potrzebują one dużo mniej energii niż klasyczne żarówki. Szybciej też się włączają – po kilku mikrosekundach, a zatem z naszej perspektywy natychmiastowo. Dla porównania, żarówki zaczynają być w pełni jasne dopiero po kilku sekundach.

Duża wytrzymałość, różne wymiary

W skład diod LED wchodzą jedynie dwa półprzewodniki oraz dwie elektrody. Oznacza to, że właściwie nie sposób ich uszkodzić – brakuje w nich kruchych elementów, nie zawierają także szkła. W przeciwieństwie do żarówek, które jeszcze do niedawna były głównym źródłem światła w naszych domach i w miejscach publicznych, LED-y nie ulegają zniszczeniu z powodu upadku, nacisku czy uderzenia.

Warto dodać, że spotykamy się z oprawami LED o różnej wielkości. Występują nawet 2-milimetrowe diody (można je umieszczać nawet na drukowanych płytkach).

Różne warianty kolorystyczne

Jak to możliwe, że lampy LED świecą w tylu różnych kolorach? Otóż producenci tworzą diody zawierające trzy segmenty, spośród których każdemu przypisana jest jedna barwa z systemu kolorów RGB – niebieska, zielona albo czerwona. Wskutek odpowiedniego połączenia tych trzech kolorów powstają inne barwy. Ich liczba jest właściwie nieograniczona

W ofercie sklepu LUMINIS znajdą Państwo wiele opraw oświetleniowych opartych na technologii LED. Polecamy LED-owe lampki biurkowe: model CREATE 66731 z wygodnym, elastycznym ramieniem, oraz MINDSET 66909, który wyróżnia się lekkością i minimalistycznym wykonaniem. Na uwagę zasługuje także designerski reflektor FORMAT . Dostępny jest on w kilku wersjach: pojedynczej, podwójnej, potrójnej i poczwórnej.