Opublikowano

Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Praktyczne rady

Urządzenie przedpokoju wcale nie jest proste i często przeradza się w prawdziwe wyzwanie. Korytarz domu lub mieszkania to zwykle pomieszczenie małe, bez dostępu naturalnego światła, dlatego łatwo o przytłaczające wrażenie. Na pewno nie chcemy, aby domownicy i goście, którzy wchodzą do naszego lokum czuli się w ten sposób. Przedpokój powinien być urządzony stylowo i tworzyć spójną całość z resztą pomieszczeń – doskonale wiemy, jak ważne jest pierwsze wrażenie! W przedpokoju liczy się również funkcjonalność. W korytarzu ubieramy się do wyjścia, zakładamy buty i robimy ostatnie poprawki w wyglądzie. Nie może w nim zabraknąć wieszaka lub szafki na ubrania, miejsca do przechowywania dodatków i innych drobiazgów, które chcemy mieć zawsze pod ręką oraz wygodnego siedziska. Niezbędnym dodatkiem do przedpokoju jest lustro, w którym można przejrzeć się przed wyjściem.

Rady na ciemny przedpokój

Przedpokój z reguły wymaga wprowadzenia do niego więcej światła. Rzadkością są przedpokoje wyposażone w okna, a światło, które dociera do niego z innych pomieszczeń to zdecydowanie zbyt mało, żeby hol dobrze pełnił swoją rolę. W przedpokoju warto postawić na jasne barwy. Doskonale sprawdzą się klasyczna i przełamana biel lub delikatna szarość, a także subtelne pastele. Jasne ściany będą lepiej odbijały światło i już od wejścia stworzą pozytywny nastrój. Kolejnym dobrym sposobem na rozjaśnienie przedpokoju jest lustro. Lustrzana tafla pęknie odbija światło i sprawia, że wnętrze wydaje się większe i jaśniejsze. Duże, płaskie lustro zawieszone na ścianie lub na drzwiach szafy nie zajmuje miejsca, a daje naprawdę świetny efekt! Jeśli chcesz rozjaśnić przedpokój, ogranicz liczbę mebli i dodatków. Świetnym wyborem do przedpokoju są wielofunkcyjne sprzęty oraz zabudowane szafy, dzięki którym wykorzystamy każdy kawałek przestrzeni bez jej zastawiania – praktycznie będzie zdecydować się na model z lustrzanymi drzwiami.

Lampy do przedpokoju

Przedpokój nie obejdzie się bez dobrego oświetlenia. Jeśli pomieszczenie jest wysokie, możemy zamontować centralną lampę, jednak wygodniejsze będzie wykorzystanie w holu kilku źródeł światła. Praktyczny wyborem w przedpokoju będą lampy mocowane w suficie, które nie będą zajmowały dodatkowej przestrzeni, a pozwolą dobrze doświetlić każdy zakamarek. Oprócz tego w przedpokoju możemy potrzebować dodatkowego oświetlenia lustra – warto postawić na kinkiety. W dużych szafach przyda się oświetlenie w formie małych lampek lub taśm LEDowych. Opcją do przemyślenia jest czujnik ruchu, który wieczorem i w nocy zaświeci wybrane lampy, bez konieczności szukania włącznika – bezpiecznie i wygodnie!