Opublikowano

Jakie oświetlenie wybrać nad wyspę kuchenną?

Jakie oświetlenie wybrać nad wyspę kuchenną?

Wyspa kuchenna – miejsce w domu spełniające wiele funkcji. Przede wszystkim to obszar, gdzie zwykle przygotowujemy posiłki. Czasem wieczorami spotykamy się przy niej ze znajomymi, a do tego zdarza się, że w ciągu dnia jest to nasze stanowisko pracy. Nie ma wątpliwości, że oświetlenie nad wyspą w kuchni to sprawa istotna i trzeba wybrać takie rozwiązanie, które spełni nasze oczekiwania i potrzeby. Sklep z lampami w Krakowie radzi, na co zwrócić uwagę i jakie możliwości mamy.

Lampa nad wyspę kuchenną – biała, czarna, a może złota?

Dostępność kolorów, jeśli mowa o współczesnym oświetleniu nad wyspą w kuchni, jest bardzo duża. Lampa jest swego rodzaju dopełnieniem, wisienką na torcie całego wystroju. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać w danym wnętrzu, możemy wybierać różne kolory lamp. W wysokich i obszernych pomieszczeniach, w których dominuje biel szafek, dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie czarnej lampy wyspowej. Będzie miała ona przestrzeń do tego, by zostać zauważona. Czarna lampa idealnie pasuje także do loftowego wykończenia wnętrz. Biała lampa nad wyspę sprawdzi się w małej kuchni, gdzie nie chcemy, aby oświetlenie optycznie zmniejszyło ją jeszcze bardziej. Poza tym biel to bardzo uniwersalny kolor i lampa o takiej barwie będzie pasowała zarówno do stylu industrialnego, jak i klasycznego. Złoto kojarzy się głównie z przepychem i bogactwem. Przyglądając się trendom, można jednak zauważyć, że złota lampa nad wyspą kuchenną sprawdza się we wnętrzach minimalistycznych, nowoczesnych, gdzie dodaje swoistego blasku przestrzeniom. 

Lampa nad wyspę – drewniana

Prostota i ciepło. To, co kojarzy się z drewnianym wykończeniem mieszkania. Wybór drewnianej lampy nad wyspę w kuchni jest ciekawą opcją, jeśli chcemy przełamać nowoczesny lub surowy styl tego pomieszczenia. Drewno wprowadzi odrobinę natury, a także sprawi, że cała aranżacja będzie bardziej przytulna.

Kryształowy szyk – lampa nad wyspę w stylu glamour

Założenie błyszczącego żyrandola nad wyspę kuchenną wydaje się szalonym pomysłem? W sumie – czemu nie! Styl glamour pozwala łączyć to, co wydaje się niemożliwe do połączenia. Ma to swoje plusy, gdyż przezroczysta, kryształowa lampa nad wyspą to jednocześnie dobre rozproszenie światła. W jakich wnętrzach się sprawdzi? Ekskluzywne lampy wiszące na pewno dobrze prezentują się w przestrzeniach klasycznych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wprowadzić nutę glamour w nowoczesnych aranżacjach.

Nowoczesna lampa nad wyspę w stylu loft

Styl loftowy charakteryzuje się minimalizmem i surowością. Takie nowoczesne lampy nad wyspę kuchenną na pewno nie przytłoczą swoim wyglądem, a ich największą zaletą będzie funkcjonalność. Co ciekawe, w całej swojej prostocie w nowoczesnym stylu loft możemy znaleźć lampy o rozmaitych kształtach, nie zawsze symetrycznych. Poza metalowymi, fantazyjnymi konstrukcjami spotkamy całą gamę zestawów kul różnej wielkości.

Praktyczna lampa nad wyspę – z półką

Czasami stoimy przed wyborem: praktyczna czy klimatyczna lampa nad wyspę? Decydując się na lampę z dołączoną do niej półką, nie rezygnujemy z jednego waloru kosztem tego drugiego. Zwykle taka lampa nad wyspą wypełniona jest kwiatami, ale spotkamy też aranżacje z pojemnikami na przyprawy i świeżymi ziołami, co fantastycznie oddaje klimat kuchni.

Szereg lamp nad wyspą kuchenną

Wisząca czy sufitowa lampa nad wyspę kuchenną – ważne aspekty

Oświetlenie nad blatem roboczym w kuchni to ważna sprawa. Posiadając ladę przylegającą do szafek, często wybierzemy oświetlenie punktowe lub sufitowe. Jeśli jednak obszar roboczy to samodzielnie stojąca wyspa, możemy pokusić się o designerską lampę wiszącą, która oprócz ważnej funkcji oświetleniowej będzie elementem dekoracyjnym kuchni. 

Bez względu na to, jaki typ lampy się nam wymarzy, trzeba zwrócić uwagę na kilka uniwersalnych kwestii technicznych:

 • na jakiej wysokości ustawić oświetlenie nad blatem wyspy,
 • ilu lamp nad wyspą potrzebujemy,
 • w jakich odległościach rozmieścić lampy obok siebie,
 • czy łatwo będzie utrzymać je w czystości.

Wysokość lampy wiszącej jest dosyć ważnym wątkiem. Musi być dostosowana do wysokości wyspy, a sama lampa nie może być potrącana przez osoby znajdujące się w jej zasięgu. Przyjmuje się, że odległość od lampy do blatu nie powinna być mniejsza niż 1 metr. Warto też zauważyć, że przy wyspie może pracować więcej osób. Zbyt nisko zawieszone lampy mogą dla nich okazać się barierą chociażby w kontakcie wzrokowym.

Kwestia liczby zamontowanych lamp oraz ich rozstawu jest uzależniona od wielkości wyspy. Mała wyspa może być oświetlona jedną lampą, natomiast im większy jest jej obszar, tym bardziej warto zastanowić się, czy nie lepiej zamontować więcej lamp. Jeśli posiadamy wąską wyspę, lecz dosyć długą, zasadne będzie wykorzystanie kilku kloszy założonych na jednej szynie podsufitowej. Nad taką wyspę dobrym rozwiązaniem będzie także lampa potrójna lub pozioma. Dla szerokich wysp sprawdzi się rozłożenie 2-3 lamp w równych odległościach, przy czym należy pamiętać, aby nie wychodziły one poza obszar blatu.

Ważnym aspektem jest dobór takiego materiału wykończeniowego lampy, który będzie łatwy do czyszczenia. Kuchnia to miejsce, w którym lampa narażona jest na styczność z tłuszczem czy wilgocią, przez co lepiej zrezygnować z lamp tekstylnych. Łatwiej też będzie utrzymać w czystości te o powierzchniach matowych.

 • 60,00 

 • Produkt w promocji
  Original price was: 2,50 zł.Current price is: 1,00 zł.

 • 130,00 144,00 

 • 24,90 

 • Produkt w promocji
  458,10 846,00 

 • 258,00 330,00 

 • 64,00 94,00 

 • 708,00 

 • Produkt w promocji
  496,80 549,00