Tel. +48 12 341 73 09,   salon@luminis.pl   Lampy Kraków  Szynoprzewody Szkolenie
0

Brak produktów w koszyku

Suma: 0,00 zł

Jakie oświetlenie wybrać na strych?

Aranżacja strychu to duże wyzwanie. Wnętrza na poddaszu mają swój wyjątkowy klimat, ale charakterystyczne skosy są także przeszkodą podczas remontu i urządzania pomieszczeń. Z jednej strony wnętrza na strychu można wyposażyć w okna połaciowe, zamontowane na dachu, dzięki którym przestrzeń będzie dobrze doświetlona i wyda się bardziej przestronna. Z drugiej strony na strychu znajdują się zakamarki, do których światło dzienne nie dociera. Trzeba także wziąć pod uwagę, że jesienią, zimą, po zmroku i w pochmurne dni o odpowiednią ilość światła musimy zadbać sami. Dobrze dobrane oświetlenie poprawi funkcjonalność wnętrza na strychu, podniesie bezpieczeństwo oraz podkreśli jego atmosferę. Nie jest to jednak proste zadanie, ze względu na nietypową budowę poddasza.

Oświetlenie pomieszczeń na strychu - różne możliwości

Zawieszenie lamp sufitowych (https://luminis.pl/lampy-designerskie), które z reguły pełnią funkcję głównego źródła oświetlenia w pomieszczeniu, w niektórych przypadkach może okazać się utrudnione. Warto wtedy pomyśleć o innych źródłach światła, takich jak lampki nocne oraz lampy do pracy, które ustawimy na stoliku nocnym oraz biurku. Innym pomysłem na oświetlenie mansardy są lampy stojące, dzięki którym oświetlimy wnętrza na strychu. Niestety, stojące lampy zabierają przestrzeń, która jest tak cenna podczas urządzania pomieszczeń strychowych. Takie lampy sprawdzą się w pomieszczeniach o dużej powierzchni. Tam, gdzie liczy się każdy centymetr, alternatywą mogą być kinkiety zawieszone na ścianie, które pozwalają na oszczędność miejsca. Najlepiej zdecydować się na modele o nowoczesnej, lekkiej konstrukcji, które nie będą zagracać przestrzeni. Kinkiety pasują do każdego typu wnętrza – można zamontować je w salonie, kuchni oraz sypialni, także nad łóżkiem, w roli lampki nocnej. Kinkiety są praktycznym źródłem światła, a przy tym budują przytulną atmosferę we wnętrzu.

Jakie lampy sufitowe wybrać do oświetlenia pomieszczeń na strychu?

Co prawda można tu pomyśleć o dużej, rozbudowanej lampie ale dobrym rozwiązaniem jest także lampa podłużna, z kilkoma źródłami światła. Przydatną funkcją będzie możliwość regulacji ich położenia jak np. reflektorki mocowane do szynoprzewodu, co pozwoli dobrze oświetlić wszystkie miejsca na strychu. Ważną kwestią jest również oświetlenie drogi na strych, która zapewni bezpieczne użytkowanie. Ciekawym pomysłem jest zamontowanie w stopniach lub w ścianie małych, energooszczędnych lampek przyschodowych. Dzięki nim domownicy będą mogli bezpiecznie i wygodnie korzystać ze schodów na strych o każdej porze. Wiszące lampy na korytarzu warto zastąpić płaskimi plafonami. Miłośnicy nowoczesnych technologii mogą zdecydować się na zamontowanie czujników ruchu. Przy schodach na poddasze warto zamontować włączniki schodowe i w razie potrzeby krzyżowe, umożliwiające sterowanie oświetleniem zarówno z dołu, jak i z góry schodów.