Kinkiet to rodzaj lampy o specyficznej konstrukcji. Nie wiesza się jej na suficie, nie jest także lampą stojąca. Kinkiet montuje się na ścianie. Współczesny kinkiet wywodzi się od świeczników i lamp wyposażonych w odblaskowe tarcze, na przykład wykonanych z gładkiego metalu lub lustra, które dodatkowo odbijały światło. Kinkiety były kiedyś bardzo popularne, początkowo używano ich do oświetlenia scen teatralnych, a w XVIII wieku trafiły do wnętrz salonów, korytarzy, restauracji, hoteli, kawiarni oraz innych reprezentacyjnych pomieszczeń. Kinkiety wprowadzały wyjątkowy nastrój oraz były niecodziennym elementem dekoracyjnym. Wyposażone w różnego rodzaju klosze i abażury lampy dawały ciekawe efekty świetlne. Kinkiety były w powszechnym użyciu do czasu upowszechnienia się lamp naftowych na przełomie XIX i XX wieku. Co ciekawe, lampy z glinianym zbiornikiem, przypominające kinkiety, były znane i stosowane w Grecji i Rzymie już w czasach starożytnych.
Funkcjonalność kinkietów
Kinkiety są bardzo funkcjonalne. Doskonale sprawdzają się jako źródła oświetlenia w długich i wąskich pomieszczeniach, na przykład korytarzach. Świetnie spełniają swoją rolę również w niskich wnętrzach, w których zawieszenie lampy wiszącej jest problematyczne, a umiejętnie zainstalowane optycznie dodadzą pomieszczeniu kilka centymetrów. Kinkiety nie zajmują przy tym dodatkowej przestrzeni, tak jak lampy stojące. Wprowadzają do wnętrza ciepłą i przytulną atmosferę, więc są dobrym wyborem do sypialni lub pokoju dziecięcego, w miejsce tradycyjnej lampki nocnej. Kinkiety można wykorzystać również do doświetlenia lustra lub podkreślenia elementów wystroju, które chcemy wyeksponować. Przy tych wszystkich zaletach lampy tego typu nie u wszystkich mają dobrą opinię. Wiele osób uważa, że kinkiety są niemodne i nie pasują do współczesnych wnętrz. Tymczasem obecnie kinkiety wracają do łask i bardzo dobrze odnajdują się w różnych aranżacjach.
Klasyczne, nowoczesne, a może loftowe?
Wśród propozycji producentów oświetlenia znajdziemy wiele ciekawych modeli kinkietów, które wyróżniają się stylem i są modnym oraz praktycznym dodatkiem do wnętrza. Kinkiety mogą mieć otwarte lub zamknięte klosze – ten drugi rodzaj szczególnie polecany jest jako dodatkowe oświetlenie boczne o dekoracyjnym charakterze. Kinkiety mają także różnorodne formy – klasyczne, takie jak kielichy, półokrągłe klosze, abażury lub muszle oraz bardziej współczesne rozwiązania, stylistycznie dopasowane do aranżacji w nowoczesnym stylu, na przykład reflektory lub lampy wyposażone w ruchome ramiona, z możliwością regulowania. Kinkiety to lampy o długiej historii, jednak to, co piękne i funkcjonalne, zawsze będzie modne.
W sklepie Luminis można znaleźć zarówno kinkiety przeznaczone do wnętrz (https://luminis.pl/lampy-wewnetrzne/wewnetrzne-kinkiety.html), jak i modele zewnętrzne (https://luminis.pl/zewnetrzne/zewnetrzne-kinkiety.html).